2007-03-29:
Hur påverkar digitala medier ungdomar?
Dagens barn och ungdomar är den första generationen som växer upp i ett samhälle präglat av digitala medier. Många har sedan tidig ålder formats i en miljö där internet, mobiltelefoner och spelkonsoler är självklarheter. KK-stiftelsen deltar i ett nystartat projekt som ska studera detta fenomen och visa hur undervisningen kan behöva förändras.
Forskarvärlden har börjat intressera sig för vad ungdomars digitala upplevelser och erfarenheter kan innebära för skolan och för synen på undervisning och lärande. Ett exempel på detta är New Millennium Learners, ett nystartat världsomspännande projekt vid OECD:s Centre for Educational Research and Innovation (CERI).
- Många elever lever i en värld på sin fritid och i en helt annan när de är i skolan, säger projektledare Francesc Pedró. Den pedagogiska verksamheten har tyvärr inte alls lyckats följa med i den digitala medieutvecklingen. Därför upplevs skolan ofta som en föråldrad och främmande miljö.

Francesc Pedro
Visa beslutsfattare hur det ser ut
Projektet går ut på att visa beslutsfattare och lärare i OECD-länderna vad som utmärker den nya generationen, och att beskriva och förklara hur undervisningens form och innehåll måste förändras. New Millennium Learners-projektet kommer att pågå till och med 2008, men kommer troligen att förlängas i minst ytterligare två år.
I början av mars inleddes arbetet i samband med ett internationellt expertgruppsmöte i Florens. Från Sverige deltog Yngve Wallin, som ansvarar för KK-stiftelsens satsning på IT i lärarutbildningen.

Yngve Wallin
- Det är viktigt att Sverige deltar aktivt i den här typen av sammanhang. Både för att bidra till det fortsatta arbetet och för att följa med i vad som görs i andra länder. Men det är synd att det inte finns ett större intresse från departement och myndigheter, säger Yngve Wallin.
Hur påverkas koncentrationsförmågan?
Eftersom det finns stora skillnader hur man förhåller sig till och hur tekniken används kommer projektet att studera vad som hämmar respektive stimulerar IT-användningen bland barn och ungdomar. En viktig uppgift för projektet blir att skaffa bättre kunskaper om hur digitaliseringen påverkar koncentrationsförmåga, tänkande och lärande.
Under 2007 och 2008 kommer New Millennium Learners att genomföra expertmöten inom olika teman för att samla in kunskap. Till sommaren anordnas ett möte i Chile kring ”serious games”. Sambandet mellan IT-användning och studieresultat samt skillnader mellan könen är ett annat exempel på frågeställningar som ska behandlas.
Text: Stefan Pålsson
Bild: Futureimagebank.com