Den 1 juli 2025 tillträder sju nya ledamöter i KK-stiftelsens styrelse. Den nya styrelsen består av totalt tio ledamöter med bred kompetens från akademi, näringsliv och övriga samhället. Under de kommande tre åren leds arbetet av Stina Billinger, som nu tillträder som ordförande.
Sju nya ledamöter i KK-stiftelsens styrelse
Stina har mångårig erfarenhet från politiskt arbete, hållbarhetsfrågor och kommunikation. Mellan 2018 och 2022 var hon statssekreterare på Näringsdepartementet, där hon bland annat ansvarade för entreprenörskap, innovation och styrningen av statliga bolag. Hon har tidigare varit hållbarhetschef på Storebrand och är idag chef för hållbarhet och externa relationer på textilföretaget Syre.
”Min erfarenhet från Näringsdepartementet har gett mig förståelse för innovationssystemet och forskningslandskapet som jag kan vila i när jag nu går in i den här rollen. Under hela mitt yrkesliv har jag rört mig mellan näringslivet, offentlig sektor och civilsamhället. För KK-stiftelsens uppdrag är det en styrka att kunna stå med en fot i varje värld”, säger hon.
Styrelsen är KK-stiftelsens högsta beslutande organ. Två ledamöter är utsedda av regeringen medan övriga åtta valts av styrelsen. Sju av dessa nomineras på förslag från Kungl. Vetenskapsakademien, Kungl. Ingenjörsvetenskapsakademien, SUHF samt de statliga forskningsfinansiärerna Forte, Formas, Vetenskapsrådet och Vinnova.
Utöver de sju nyvalda ledamöterna har tre tidigare ledamöter fått förnyat mandat: Peter Dobers, Gert Nilson och Rolf Skoglund. Gert Nilson blir vice ordförande.
”Jag ser mycket fram emot att lära känna både verksamheten och styrelsen. Jag har enorm respekt för all den erfarenhet som den här styrelsen besitter och det ska bli spännande att diskutera, bryta perspektiv och bli klokare tillsammans med dem”, säger Stina.
Ledamöter i KK-stiftelsens styrelse
Mandatperiod 1 juli 2025 till 30 juni 2028.
Namn | Titel | Nyval/omval |
---|---|---|
Stina Billinger (ordförande) | Chef för Sustainability & Public Affairs på Syre, tidigare statssekreterare | Nyval |
Gert Nilson (vice ordförande) | Teknisk direktör vid Jernkontoret, Hedersdoktor vid Karlstads Universitet samt ledamot av IVA | Omval |
Ingrid Albinsson | Vice ordförande i styrelsen för andra AP-fonden, ledamot i styrelsen på Nasdaq Stockholm AB, ledamot i styrelsen på PRI Pensionsgaranti, ömsesidigt skadeförsäkringsföretag | Nyval |
Paula Crabtree | Professor Emerita vid Stockholms Konstnärliga Högskola | Nyval |
Peter Dobers | Professor vid Södertörns Högskola | Omval |
Mattias Marklund | Professor i teoretisk fysik vid Göteborgs universitet | Nyval |
Christer Nylander | Tidigare riksdagsledamot för Liberalerna, tidigare utredare i Folkbildningsutredningen | Nyval |
Rolf Skoglund | Vd för Ideainvest, investerare, företagsledare, rådgivare | Omval |
Sofie Vennersten | Chef för Public Policy & Regulatory Affairs på Volvo Group | Nyval |
Mats Viberg | Professor i signalbehandling vid BTH och Chalmers | Nyval |